polishenglish
ua
scroll-down
Technologia – nowoczesność – partnerstwo

Oferujemy kompleksowe, innowacyjne, specjalistyczne usługi z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, outsourcingu procesów biznesowych, szkoleń, a także z sektora OZE i energetycznego.

Aktualności

Archiwum
Wesołych Świąt!!
Czytaj więcej

Wesołych Świąt!!

PIT-11
Czytaj więcej

PIT-11

INFORMUJEMY iż na stronie www.ts24.pl  jest dostępny do pobrania PIT-11 w formie elektronicznej. Wszystkie osoby współpracujące z Manbroker w 2023 roku taki PIT mogą już pobrać.
Na podany przy rejestracji nr telefonu przyjdzie jednorazowe hasło i login - można się już zalogować poprzez odpowiednią zakładkę.
Po zalogowaniu można już pobrać dokument w formie PDF.
PIT dostępny na stronie do 25.02.2024r.
W razie problemów prosimy o kontakt mailowy (biuro@manbroker.pl), lub telefoniczny pod nr tel. 585232138

Jak zmieni się płaca w 2024 roku?
Czytaj więcej

Jak zmieni się płaca w 2024 roku?

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2024.

Wraz z początkiem nowego roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie.  
Od stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o 642 zł brutto.
W lipcu czeka nas kolejna podwyżka. Dzięki niej najniższa krajowa w 2024 będzie na poziomie 55% przeciętnego wynagrodzenia.
Zmiana minimalnej krajowej w 2024 r. wpłynie na wysokość świadczeń dodatkowych, jak dodatek do pracy w nocy.

 

Ile wyniesie wynagrodzenie minimalne brutto w 2024 roku?


Od 1 stycznia 2024 minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 4242 zł brutto. W lipcu zostanie ono zwiększone do kwoty 4300 zł brutto. Mimo podwyżek nadal nie osiągniemy poziomu tzw. płacy godziwej, która zgodnie z zasadami Europejskiej Karty Społecznej powinna wynieść ok. 68% przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Według prognoz średnia wypłata to ok. 7794 zł, czyli najniższa krajowa w 2024 w Polsce będzie na poziomie ok. 55% przeciętnego wynagrodzenia.

Minimalna stawka godzinowa w 2024 roku — od czego zależy?


Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. zmieni się również stawka godzinowa. Od 1 stycznia wyniesie 27,70 zł brutto, natomiast od 1 lipca - 28,10 zł. Stawka godzinowa w 2024 r. będzie się zmieniać, w zależności od liczby roboczych godzin w danym miesiącu pracy. Przykładem może być lipiec, gdzie czekają nas 23 dni robocze oraz listopad, w którym będziemy chodzić do pracy jedynie 19 dni. Jeśli pracownik nie osiągnie 160 godzin w ramach etatu, pracodawca i tak musi mu wypłacić minimalną krajową netto.

Targi pracy w Centrum Społeczności w Gdańsku
Czytaj więcej

Targi pracy w Centrum Społeczności w Gdańsku

 Dnia 15.09  w Centrum Społeczności w Gdańsku uczestniczyliśmy w Targach pracy dla obywateli Ukrainy. Poniżej mała fotorelacja. 

 

Wakacyjna praca dla uczniów i studentów! Co wybrać?
Czytaj więcej

Wakacyjna praca dla uczniów i studentów! Co wybrać?

 

Dziś pierwszy dzień lata, za moment koniec roku szkolnego i wyczekiwane WAKACJE.

 Wakacje dla większości to czas odpoczynku od nauki czy też pracy. Jednak mnóstwo młodych ludzi myśli przede wszystkim o tym, jak zarobić w trakcie wolnego od szkoły czy uczelni. Ofert nie brakuje, ale które są najbardziej atrakcyjne? Gdzie wymagane jest doświadczenie, a gdzie można przyjść do pracy "z ulicy"? Sprawdziliśmy to dla Was!

 

Poniżej przedstawiamy 10 propozycji pracy sezonowej:

 

1.  Kelner/Kelnerka – Barman/Barmanka

W okresie wakacyjnym ludzie chętniej jedzą w restauracjach, dlatego ich właściciele potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Pracownicy gastronomii w tym przypadku kelnerzy, czy barmani zwykle mogą liczyć na stawki od 3 do 5 tys. zł. Wszystko zależy od doświadczenia, ale też oczywiście od rangi restauracji. "Prawdziwe" zarobki kelnerów i barmanów jednak mogą być zdecydowanie wyższe dzięki napiwkom.

 

2.   Kurier dowożący jedzenie

Zarobki na tym stanowisku są bardzo różne i zależą od wielu czynników.

Na umowę zlecenie można znaleźć oferty, gdzie stawka za godzinę mieści się w przedziale od 22,80 zł do 27 zł brutto. W przypadku dostawy jedzenia własnym samochodem można liczyć na wynagrodzenie w kwocie nawet 5000 zł netto.

Dostawca jedzenia może poruszać się także rowerem lub skuterem. W przypadku rowerów i skuterów dostawca jedzenia musi liczyć się z różnymi warunkami atmosferycznymi. Poruszanie się rowerem po mieście oznacza również mniejszą ilość zleceń, co finalnie przekłada się na wynagrodzenie. Trzeba mieć również na uwadze własną kondycję fizyczną i ocenić swoje możliwości do takiej pracy. To, co ważne, to również napiwki. Dostawca jedzenia może liczyć na dodatkową zapłatę, na przykład za szybkie dostarczenie zamówienia lub za miłą obsługę.

 

3.   Zbieranie owoców sezonowych

W Polsce przy zbiorze warzyw i owoców można zarobić od 3-5 tys. zł na rękę, za granicą nawet jeszcze raz tyle. Zbieracze truskawek w Polsce mogą obecnie zarobić nawet i ponad 5 tys. zł na rękę, aczkolwiek w praktyce widełki najczęściej wynoszą 2,5 - 4 tys. zł. Choć stawki te dla studentów czy obcokrajowców zza wschodniej granicy brzmią atrakcyjnie, coraz mniej osób odpowiada na oferty.  W Polsce rośnie popularność rozwiązania – "zbierz owoce dla siebie". Oznacza to, że można przyjechać na plantację, pozbierać truskawki czy borówki na własne potrzeby i zapłacić za owoce o wiele mniej niż w sklepie

 
4.   Ratownik WOPR

Podjęcie pracy w wakacje nie wyklucza zdobycia pięknej opalenizny. Opalisz się na brąz, jeśli tylko zdobędziesz wakacyjny etat ratownika – na basenie, nad morzem lub jeziorem. Aby jednak wykonywać taki zawód, musisz ukończyć kurs ratownictwa medycznego i kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Stawki dla ratownika WOPR w Trójmieście zaczynają się już od 32 zł brutto/godz. dla ratownika wodnego (8432 zł brutto ) i 34 zł brutto/godz. dla ratownika wodnego pełniącego funkcję starszego ratownika kąpieliska (9486 zł brutto )

 

5.  Animator

Praca jest idealna dla młodych osób, które po napisaniu matury mają najdłuższe wakacje i chcą się wcielić w rolę animatora i spróbować swoich sił. Kwestia wynagrodzenia animatora czasu wolnego, jak w prawie każdym zawodzie ustalana jest indywidualnie z pracodawcą - biurem podróży, organizatorami imprez lub hotelem. Nie mniej istotnym aspektem wpływającym na zarobki jest doświadczenie animatora oraz forma jego zatrudnienia. Najczęściej jednak pensja zatrudnionych w tym zawodzie w pełnym wymiarze pracy, waha się między 2 500 a 3 500 zł netto. Inaczej rozliczani są ci, którzy swoje usługi wykonują na umowę zlecenie - wówczas ich stawka za godzinę może sięgać nawet 30 zł brutto.

 

6. Sprzedawca pamiątek

W okresie letnim nad morzem i w górach jak grzyby po deszczu pojawiają się stragany z pamiątkami. Ich właściciele chętnie zatrudniają studentów, ponieważ nie mają oni wysokich oczekiwań finansowych i są komunikatywni. Za godzinę pracy można dostać od 23 do 25 brutto. Z reguły praca trwa ok 10-12h, gdyż jarmarki, stragany są oblegane i otwarte praktycznie od samego rana aż po późny wieczór.

 

7. Wakacyjna opieka nad dziećmi

W wakacje bardzo dużo dzieci – szczególnie tych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym musi mieć zapewnioną opiekę. Więkoszość placówek prowadzi dyżury wakacyjne, ale z reguły trwają one tylko miesiąc,  w pozostałe tygodnie wolnego rodzice muszą zapewnić opiekę we własnym zakresie. Tutaj właśnie studenci/uczniowie mogą liczyć na dobry zarobek.

Zabawy na świeżym powietrzu, podanie posiłku, opieka, czasem czynności higieniczne to jedne z podstawowych obowiązków opiekunki. Wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem z reguły ustalane jest indywidualnie z rodzicem i wszystko zależy od doświadczenia niani, a także budżetu rodziny. Średnio pełnoetatowa niania zarabia ok. 25-35 złotych za godzinę brutto, co w skali miesiąca daje ok. 4 do nawet 5 tysięcy złotych.Studenci/uczniowe nie muszą opiekować się dzieckiem w pełnym wymiarze – z reguły jest to kilka godzin dziennie.

 

8. Hostessa/Host

Kolejnym idealnym zajęciem na wakacje jest oferowanie klientom marketów, przekąsek i próbek produktów, które mają zachęcić do kupna. Do obowiązków hostess należy również witanie gości, rozdawanie ulotek, organizowanie konkursów, podawanie kwiatów, medali itp. Wynagrodzenie hostessy może znacznie się różnić w zależności od wydarzenia, w jakim bierze udział. Za promocję produktów w supermarkecie student może zarobić od 22,80 do 30 zł za godzinę netto. Podczas obsługi eventów od 30 do 50 zł. Za obecność na targach proponuje się od 150 do 200 zł za dzień, a obsługa klientów premium (np. kilkudniowe targi) do kilku tysięcy złotych za dzień.

 

9.  Kierowca Ubera

Jeśli masz licencję taxi, możesz od razu rozpocząć współpracę z Uberem. Jeśli nie – firma pomoże Ci ją zdobyć. Oczywiście, jest to opcja jedynie dla osób, które posiadają nie tylko prawo jazdy, ale również własne auto. Na szczęście wielu studentów spełnia te wymagania. Zarobki kierowcy Ubera uzależnione są nie tylko do ilości wyjeżdżonych godzin ale i od kilku innych czynników, wśród których możemy wymienić dzień tygodnia, porę dnia czy też obowiązującą stawkę. Wielu kierowców traktuje Uber jako miły dodatek do pensji, spędzając za kółkiem tylko kilka godzin tygodniowo. Tacy pracownicy siłą rzeczy zarobią zdecydowanie mniej niż osoby traktujące tę prace jako główne źródło zarobkowe.
Dane zebrane przez firmę Uber mówią, że kierowcy są w stanie zarobić nawet do 40zł za godzinę a za 200 przejazdów wykonanych pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem mogą uzyskać kwotę około 3 tysięcy złotych. Oznacza to, że są kierowcy, którzy zarabiają na Uberze oszałamiającą kwotę około 12 tysięcy złotych!

 

10.  Pracownik kina

A gdyby połączyć przyjemne z pożytecznym? Jako pracownik kompleksu kinowego nie tylko zarobisz, ale też zdobędziesz dostęp do premier filmowych (oczywiście za darmo). Co również ważne, większość zatrudnionej w kinach ekipy to zazwyczaj młodzi ludzie, a grafik jest bardzo elastyczny. Dość trudno określić zarobki w pracy w kinie – wszystko zależy od oferty danej firmy. Dodatkowo takie zajęcie dość rzadko wykonuje się w pełnym wymiarze czasu pracy. Uczniowie i studenci łączą je z nauką, dlatego pracują po kilka godzin dziennie lub zatrudniają się tylko na weekendy. Zazwyczaj jednak kina oferują godzinową stawkę odpowiadającą stawce minimalnej (lub nieco ją przekraczającą).

 

 

Również praca jako Merchandiser, pracownik magazynu, produkcji , czy call center to bardzo popularne stanowiska wśród uczniów i studentów. Stawki za godzinę również uzależnione są od pracodawcy i z reguły wynoszą od 25 do nawet 32 zl brutto. 

Sezon wakacyjny to idealny czas na zarobienie dodatkowych pieniędzy i rozpoczęcie swojej zawodowej przygody. Przy poszukiwaniu zajęć sezonowych warto zachować ostrożność i szczególną uwagę na etapie selekcji ofert pracy. Pamiętaj, abyś zawsze otrzymał/ła umowę z warunkami płacy na którą się umawiałeś/aś.

A jakie są Twoje doświadczenia z wakacyjną pracą? Opłacało się pracować latem czy lepiej było poświęcić ten czas na odpoczynek? A może wakacyjna praca była dla Ciebie wstępem do kariery zawodowej?  

Connecting Resources

0+

zadowolonych klientów

0+

lat na rynku

0+

zatrudnionych pracowników

Nasz zespół

Z nami zyskasz aktywnego i rzetelnego partnera do wdrożenia nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie projektów.

Partnerzy

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

TEL
+48 58 523 21 38

FAX
+48 58 554 42 87

E-MAIL
biuro@manbroker.pl

Rozwiń formularz
Zwiń formularz

Formularz kontaktowy

Skorzystaj z naszego formularza i zostaw nam wiadomość!