PoniedziaÅ‚ek to trzeci dzieÅ„ matur. Przed maturzystami ważne decyzje dot. przyszÅ‚ej kariery zawodowej. Statystyki nie pozostawiajÄ… zÅ‚udzeÅ„. Wyższe wyksztaÅ‚cenie caÅ‚y czas jest w cenie. WedÅ‚ug OECD pracownicy peÅ‚noetatowi, którzy ukoÅ„czyli studia wyższe, w 2020 roku zarabiali o 20 proc. wiÄ™cej niż osoby z wyksztaÅ‚ceniem Å›rednim. Mimo to, blisko jedna trzecia tegorocznych maturzystów jeszcze na poczÄ…tku roku nie wiedziaÅ‚a co chce studiować. Za to dużo wiÄ™cej mÅ‚odych ludzi wie, że w ogóle nie chce iść na studia.
Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) gromadzi dane dotyczÄ…ce zatrudnienia, wynagrodzeÅ„ i bezrobocia wÅ›ród studentów, doktorantów i absolwentów studiów wyższych w zależnoÅ›ci od uczelni, kierunku i stopnia studiów (pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolite magisterskie).
Informacje stanowiÄ…ce bazÄ™ do budowania raportów pochodzÄ… z ZakÅ‚adu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych oraz Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym - Centralna Ogólnopolska Sieć Teleinformatyczna (POL-on). Badanie jest opracowane na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. DziÄ™ki danym prezentowanym w serwisie ELA można dowiedzieć siÄ™, ile zarabiajÄ… studenci poszczególnych kierunków studiów. Prezentujemy te, po których można zarobić najwiÄ™cej.
Kierunek ten od wielu lat znajduje siÄ™ na czele najbardziej opÅ‚acalnych. Osoby, które go wybiorÄ…, nie muszÄ… czekać na ukoÅ„czenie studiów, by znaleźć pracÄ™ - bardzo czÄ™sto podejmujÄ… jÄ… już w trakcie nauki. Rozwój technologiczny, jakiego jesteÅ›my Å›wiadkami, tylko zwiÄ™kszyÅ‚ zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora, wiÄ™c ich perspektywy zawodowe sÄ… lepsze.
Pandemia wpÅ‚ynęła na rozwój usÅ‚ug e-commerce, co przeÅ‚ożyÅ‚o siÄ™ na ogromne zainteresowanie pracownikami z branży logistycznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż Polska jest coraz częściej wybierana jako miejsce lokalizacji inwestycji magazynowych przez wiele firm. Nowe magazyny budujÄ… Amazon czy Allegro. Jak wynika z danych ELA, studenci tych kierunków pracÄ™ na etacie otrzymujÄ… zaraz po studiach.
Kierunki techniczne uchodzą za jedne z najbardziej przyszłościowych. Dane ELA tylko to potwierdzają. Absolwenci tego kierunku mają szansę zostać konstruktorem-mechanikiem, technologiem programistą maszyn lub ich operatorem. Pracę znajdują nie tylko w firmach produkujących maszyny, ale także w firmach konsultingowych.
To jeden z najpopularniejszych kierunków studiów od lat, jednak w ostatnich latach przeszedÅ‚ spore zmiany. Budowa domu, bloku czy mostów polega dziÅ› bowiem na stosowaniu wielu nowoÅ›ci technologicznych. Bez wiÄ™kszych problemów pracÄ™ znajdÄ… studenci architektury, którzy zapoznajÄ… siÄ™ również z nowinkami zwiÄ…zanymi z systemami sterowania inteligentnymi budynkami.
Branża budowlana jest jednÄ… z tych, w których bezrobocie jest stosunkowo niskie. Do tego zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne i caÅ‚y czas roÅ›nie. Sektor szacuje, że obecnie brakuje na rynku nawet 60 tysiÄ™cy pracowników. MuszÄ… to być osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i nieraz posiadajÄ…ce odpowiednie uprawnienia, wiÄ™c bardzo trudno jest je Å›ciÄ…gnąć np. z zagranicy. Dlatego perspektywy pracy przed absolwentami tego kierunku sÄ… bardzo optymistyczne.
Układy i systemy automatyki znajdziemy dziś w prawie wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza w gospodarce, przemyśle i nauce. Automatyzacja i robotyzacja bezpośrednio wpływają na całe nasze życie. Widać to doskonale w czasie pandemii, gdzie wiele firm zdecydowało się zainwestować w tego typu rozwiązania.
W ubiegÅ‚ym roku branża energetyczna byÅ‚a jednÄ… z najszybciej rozwijajÄ…cych siÄ™ i zmieniajÄ…cych w Polsce. Dlatego pracownicy sÄ… w niej pilnie poszukiwani, jednak nie wszyscy. Dużą rolÄ™ w budowie listy niezbÄ™dnych kompetencji odgrywa transformacja w kierunku pozyskiwania energii z ekologicznych źródeÅ‚.
Absolwenci tego kierunku studiów potrzebowali Å›rednio póÅ‚ miesiÄ…ca, żeby znaleźć pracÄ™ na etacie. WybierajÄ…c go, zdobyli wiedzÄ™ m.in. z zakresu metalurgii ekstrakcyjnej, recyklingu metali, utylizacji odpadów technologicznych, podstaw informatyki, automatyki oraz ekologii czy z zakresu przetwórstwa metali i stopów. To wiedza potrzebna w wielu firmach zwiÄ…zanych nie tylko z przemysÅ‚em metalowym, ale też wydobywczym, branży recyklingu metali czy energetyce.
WedÅ‚ug Ekonomicznych Losów Absolwentów na najwyższe zarobki, jeÅ›li chodzi o studia stacjonarne, mogÄ… liczyć absolwenci kierunków inżynieryjnych. UwzglÄ™dniajÄ…c próbÄ™ wynoszÄ…cÄ… pow. 50 absolwentów, pierwsza dziesiÄ…tka ksztaÅ‚tuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…co:
OdnoszÄ…c siÄ™ do dziedzin ksztaÅ‚cenia, to bezsprzecznie na najwyższe pÅ‚ace mogli liczyć absolwenci nauk inżynieryjno-technicznych, a przykÅ‚ady ich wynagrodzeÅ„ obrazujÄ… wczeÅ›niej omówione dane. W przypadku nauk humanistycznych najwyższe zarobki (przy próbie pow. 50 absolwentów) wskazano na filologii (4749,87 zÅ‚ brutto), lingwistyce stosowanej (4603,74 zÅ‚ brutto) czy historii sztuki (4192,17 zÅ‚ brutto).
JeÅ›li chodzi o nauki medyczne i nauki o zdrowiu, to pierwsze miejsce zajęło pielÄ™gniarstwo (9185,46 zÅ‚ brutto), poÅ‚ożnictwo (6918,07 zÅ‚ brutto) oraz ratownictwo medyczne – 6127,12 zÅ‚ brutto.
– RzeczywiÅ›cie jest tak, że widzimy, że w branży IT publikacja wideÅ‚ek wynagrodzeÅ„ jest najczÄ™stsza. Jednak liczymy na to, że sytuacja w innych branżach ewoluuje, idÄ…c za przykÅ‚adem szeroko rozumianego rynku technologicznego – mówi nam Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj.
Tymczasem na poczÄ…tku 2023 roku firma Vulcan, która dziaÅ‚a w branży edukacyjnej, zapytaÅ‚a ponad tysiÄ…c maturzystów o ich plany na przyszÅ‚ość. OkazaÅ‚o siÄ™, że wielu z nich ma problem z podjÄ™ciem decyzji jakie studia wybrać. 26 proc. mÅ‚odych ludzi nie wie, jakie studia wybierze, a 12 proc. deklaruje, że w ogóle nie zamierza studiować.
SwojÄ… niechęć do podjÄ™cia studiów zrzucajÄ… na karb życia w Å›wiecie VUCA, czyli w Å›wiecie gdzie jedynÄ… pewnÄ… jest zmiana. Dlatego uważajÄ…, że studia - w tradycyjnej formule - nie sÄ… w stanie nadążyć za zamianami technologicznymi i oczekiwaniami kompetencyjnymi pracodawców. Po prostu programy nauczania zmieniajÄ… siÄ™ dużo wolniej, niż Å›wiat, w którym żyjÄ…. W tym podejÅ›ciu nie sÄ… odosobnieni. - Prawie żadne formalne wyksztaÅ‚cenie dostÄ™pne w tej chwili na rynku nie daje gwarancji, że w przyszÅ‚oÅ›ci jakiÅ› pracodawca bÄ™dzie chciaÅ‚ za okreÅ›lony zestaw kompetencji zapÅ‚acić. Dlatego mam wÄ…tpliwoÅ›ci, czy w ogóle doradzaÅ‚abym mojemu dziecku pójÅ›cie na studia. Bez wÄ…tpienia kierunki techniczne oraz te zwiÄ…zane z cyfryzacjÄ… i analizÄ… danych wciąż gwarantujÄ… pozyskanie szerokiego wachlarza cennych umiejÄ™tnoÅ›ci, jednak przy dzisiejszej dynamice i rozwoju technologii równie ważne jest samodzielne doksztaÅ‚canie siÄ™ na bieżąco. Tradycyjne uczelnie nie nadążajÄ… jeszcze za tymi trendami i nie oferujÄ… wystarczajÄ…co szerokiej oferty edukacyjnej - w rozmowie z PulsHR.pl kilka miesiÄ™cy temu mówiÅ‚a Lucyna PleÅ›niar, prezes agencji rekrutacyjnej People.
W podobnym tonie wypowiadał się Bartłomiej Szmajdziński, dyrektor HR w grupie Orbis/AccorInvest Europa Wschodnia.
- Aby utrzymać siÄ™ na rynku pracy, istotny jest ciÄ…gÅ‚y rozwój, inwestowanie w siebie i nabywanie nowych kompetencji. UkoÅ„czona szkoÅ‚a czy kurs mogÄ… już nie być wystarczajÄ…ce. Ważne jest, aby patrzeć na Å›cieżkÄ™ kariery szeroko i budować różne kompetencje, bo to wyraźnie zwiÄ™ksza naszÄ… skuteczność. Szczególnie obszar automatyzacji pracy administracyjno-analitycznej zaczyna być możliwy w rÄ™kach każdej osoby, kiedy jeszcze niedawno byÅ‚ delegowany na dziaÅ‚y IT albo realizowany przez stanowiska asystenckie, które zanikajÄ… - podsumowywaÅ‚ nasz rozmówca.