polishenglish
ua

Studia i praca? To się opłaca!

Studia i praca? To się opłaca!

Zdecydowana większość młodych ludzi myśli poważnie o swojej przyszłości. Część z nich już na pierwszym roku studiów szuka dodatkowych możliwości zdobywania doświadczenia.

 

Okazuje się, że pracując na różnych stanowiskach uczą się rzeczy przydatnych w każdym zawodzie. Oznacza to, że praca podczas studiów nie powinna być przykrym obowiązkiem, lecz szansą na zdobycie niezwykle cennego na rynku doświadczenia!

 

Pracujesz i studiujesz? To świetnie! Wówczas na pewno nie raz zetknąłeś się z zapytaniem skierowanym do Twojej osoby: „Jak Ty to robisz, że masz na to wszystko czas?
Czy Ty w ogóle śpisz?”

 

Brzmi znajomo? A przecież praca dorywcza to nie etat! Nie wchodząc w aspekty prawne, można to wytłumaczyć chociażby na liczbach:

 

  • Tydzień ma 168 godzin ,
  • studia zabierają średnio 30 godzin ,
  • odpowiednia długość snu wynosi 8 godzin, a więc w tygodniu potrzebujesz na niego 56 godzin,
  • czas, który możesz poświęcić na pracę w trakcie studiów wynosi średnio 20 godzin,
  • pozostają Ci więc w tygodniu 62 godziny czasu wolnego, które możesz wykorzystać na spotkania z rodziną i przyjaciółmi, realizację swoich pasji lub cokolwiek innego!

 

Wiesz już, że możesz częściowo usamodzielnić się niewielkim „kosztem”. Praca na studiach pozwala Ci jednak nie tylko na zarobienie dodatkowych pieniędzy i zdobycie doświadczenia, lecz również na „odetchnięcie” od problemów uczelnianych. Możesz traktować ją jako odskocznię od nauki. Uwielbiasz kawę? Poszukaj pracy w kawiarni! Wiele z nich szuka osób do pomocy na weekendy lub wieczory. Dzięki pracy w takim miejscu nie dość, że otrzymasz należne wynagrodzenie, to w dodatku nauczysz się nowych sposobów parzenia kawy. Takich przykładów są dziesiątki!

 

Podsumowując, łącząc pracę ze studiami można dopatrzeć się wielu zalet:

 

  1. Zdobywasz doświadczenie – pracując w kawiarni, restauracji, sklepie czy na infolinii masz okazję poznać i nauczyć się pracy z ludźmi – zarówno z klientami jak i pracy w zespole. Umiejętności te są niezwykle ważne, jeśli będziesz starał się o pracę w sektorze B2B czy B2C bądź też jeśli w przyszłości staniesz się częścią zespołu projektowego.

  2. Wzbogacasz swoje CV – wiedza, którą nabyłeś podczas studiów może okazać się niewystarczająca dla przyszłego pracodawcy. Dlatego zdobywając doświadczenie jednocześnie nabywasz nowych umiejętności, którymi możesz się pochwalić. Ponadto udowadniają one Twoją ambicję i odpowiedzialność, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenne. Dzięki temu Twoje CV z pewnością zostanie zauważone przez rekruterów.

  3. Lepiej zarządzasz czasem – niektórym wydaje się, że natłok obowiązków prowadzi do roztargnienia i w efekcie niezrobienia niczego od początku do końca. Jednak czy praca podczas studiów może wprowadzać do naszego życia anarchię? Jeśli zachowamy odpowiednie proporcje pomiędzy nią, uczelnią i życiem prywatnym – nie ma takiej możliwości. Prawda jest taka, że im więcej masz do zrobienia, tym więcej zrobisz. Nie ma czasu na rozleniwianie się i przysłowiowe „tracenie czasu”. Nadmiar wolnego czasu bardzo często sprawia trudności w zabraniu się za wykonanie nawet najbardziej błahego zadania, bo wówczas ciągle ma się poczucie, że mamy go jeszcze bardzo dużo.. Pracując jesteś lepiej zorganizowany, a uczyć możesz się chociażby w drodze do pracy.

  4. Zarabiasz pieniądze – dzięki temu masz fundusze na swoje wydatki i możesz przynajmniej częściowo odciążyć swoich rodziców, którzy z pewnością zauważą, że stajesz się odpowiedzialny i coraz bardziej się usamodzielniasz. Na pewno to docenią i będą z Ciebie dumni.

 

Jeśli zachowa się odpowiednie proporcje pomiędzy pracą a studiami, to z pewnością stanie się to jedną z najlepiej podjętych decyzji w życiu młodego człowieka. Nabieranie doświadczeń uczy życia. Warto o tym pamiętać!

Autor: Marta Biskup